Tajné abecedy

U starších dětí bodovaly tajné abecedy. Možností je mnoho. Běžnou abecedu lze především o několik písmenek posunout. Takže například A=C, B=D, C=E, D=F a pod. Nebo se začně od zadu. Například A=Z, B=Y, C=X.

    Exoticky vypadá použití jiného písma a k jednotlivým znakům dosadit písmenka. Inspirací mi byla knížka o vzniku písma jako takového. Například je zajímavé písmo klínové, nebo také abeceda starých Slovanů Cyrilice. Téř se často používá písmo obrázkové. Takzvaně indiánské. Tady znaky suplují buď celá slova, nebo dokonce věty. S ním děti také rády pracovaly.

    Nemohu opomenout ani atraktivní písmo neviditelné. Spočívá v použití "neviditelného inkoustu". Vyrobíte ho ze šťávy cibule, nebo snadněji tak, že nápis napíšete mlékem. Když pak papír nahřejete nad plotýnkou, písmo zčitelní. Zhnědne.

Mřížka je další způsob zaznamenávání textu tak, aby ho nepovolaná osoba nepřečetla. V současnosti si už nemohu na její podobu přesně vzpomenout. Najdete ji ale v knize Julese Verna Hrabě Monte Christo. Je to čtveteček tuhého papíru ve kterém jsou otvory. Pootáčením papíru o devadesát stupňů se jejich poloha mění. Do otvorů vpisujete text. Ve finále je to pak sloupec písmen, které nedávají smysl. K přečtení textu opět potřebujete tutéž mřížku (čtvereček). Když jsem chodil do čtvrté páté třídy, hodně jsme si s mřížkou s kamaráddy vyhráli.