Moduritové korále

Výroba moduritových korálků je další príma činnost. Inspirací mi byla kdysi Velkomoravská kultura.

- Koupíte klasický bílý modurit. (Prodávají dnes ještě samotuhnoucí. Ten není vhodný.) Hmotu na vlhké podložce zpracujete do tvárného těsta.

- Na stále vlhké podložce si kus uříznete a vyválíte ji do tlustého špalíku.

- Špalík propíchnete v ose rovným silným drátem. (Nejlepší je jehlice na háčkování, nebo na pletení.) I s drátem vyváléte do podlouhlého válečku o průměru asi 1,5 cm (viz obrázek).

- Při tvarování válečku musíte trochu napomoci jeho podlouhlému tvaru rukama (další obrázek snad napoví).

- Ani pak ještě drát nevytahujte. Ale jednotlivé korálky řežte nožem na něm (viz obrázek).

- Také případné zdobení korálků se dělá stále s drátkem. Můžete korálek zdobit vpichováním, vytlačováním, nařezáváním nožem.

- Až budou korálky hotové, teprve nyní je opatrně nožem z drátu stáhnete. A to rovnou do nádoby se studenou vodou. Asi po deseti minutách varu (musí se začít studenou vodou, jinak korálky popraskají) jsou hotové.

 

Barvení

- Bílé korálky nejsou většinou moc hezké. Zkuste je natřít obyčejnými vodovkami. Jsou průsvitné. Ne vždy se to hodí. Lepší je použít temperové barvy. Korálky je potřeba po řádném zaschnutí přestříkat sprejem. Buď nitro lakem, nebo v nouzi i obyčejným lakem na vlasy.

- Zkuste experiment. Do změklého a propracovaného moduritu vmáčkněte trochu temperové barvy z tubičky. Pokud těsto příliš neprohnětete, zůstane krásně mourovaté. Podobně zajímavého výsledku dosáhnete kombinací dvou barev.

- U některých výrobků je na místě "zlatá" barva. V železážství, nebo v domácích potřebách si koupíte zlatou, nebo stříbrnou barvu v krabičce. Vedle prášku je v ní i nádobka s lakem. Prášek a lak smícháte a už můžete natírat.

- Další možnost je obarvit každý kousek moduritu jinou barvou a z dílků vyválet placičky. Ty pak na sebe poskládáte a zavinete jako roládu, nebo štrůdl. "Roládku" potom nakrájejte ostrým nožem. Vzniknou hezké barevné kresby. Co s tím, nechám na vaší nápaditosti.

 

U moduritu ještě zůstaneme. Třeba někde použijete moduritové razítko. Na silnějším špalíku hmoty uděláte rovnou plochu a do ní různými předměty vytlačíte nějaké znamení, ornament, nebo nápis. Především u nápisu nezapomeňte, že obtisk bude stranově obrácený! Tedy levá je pravá a pravá levá!

- Než začnete, projděte domácí dílnu a najděte si vhodné předměty na vypichování (hřebík, šroubovák, ale také náplň do propisovačky. Oba konce). Další nástroje se dají objevit v kuchyni, nebo si různá vypichovátka vyřežte ze dřeva.

- Touto technikou vznikly například zlaté denáry (viz foto). Na další fotce je malá nožička. Na jednom z táborů jsme s ní vymačkávali do moduritových placiček otisky. Placičky sloužily jako odměna. "Opět jsi svým hezkým chováním a přístupem ve druhých lidech zanechal krásnou stopu - šlápotu", říkaly. Na rubu pak bylo napsané jméno toho, o koho se jednalo.

Poznámka: Při tisknutí nezapomeňte razítko navlhčit. Jinak bude otisk otrhaný a nezřetelný. Modurit by se lepil.

 

Panáčci

Znáte vizovické těsto? Podobná technika - vypichování, lepení dílků, nebo nastříhávání se dá použít i u moduritu. Zrovna tak se peče v troubě. Musím jen upozornit, že to ošklivě páchne a je třeba s tím počítat.

Panáčky vyřezáváme z placiček asi 1,5 až 2 mm silných. Jednotlivé dílky lepíme mírným přitisknutím na sebe. Například vlásky před tím ještě nůžkama nastříháme. Již zmiňovaná náplň do propisovačky skvěle poslouží ke znázornění krajkových rukávků princezen, nebo valašských muzikantů.

Hotové figurky opatrně položíme na plech. Nezapomeňte je ale podložit kouskem papíru. Jinak se vám k plechu mohou připéct. Pečeme při teplotě asi 50 - 70 stupňů. Podle síly těsta i délky pečení (nutné vyzkoušet) se modurit zbarví do růžova, červenohněda, nebo ztmavne docela. Cíleně (především sílou materiálu) se nechá částečně výrobek i "barvit". Takže košilka panáčka bude světlá a například vlásky tmavé. Touto technikou se mi jednou povedlo udělat parádní Betlém a k němu valašskou kapelu. Figurky jsem nalepil na podlouhlé režné plátno. Oboje k sobě pasovalo.