Malajský drak

Když byly děti malé, chodívali jsme s nimi na louku pouštět draka. Každý rok jsem vyráběl klasické psaníčko, občas se pokoušel o větší "hrušku". A pravidelně byl problém s dračím létáním. Jednou ano, dvakrát ne. Potom jsem si koupil v tehdejším Modeláři publikaci s návody na různé typy draků. A tady objevil jednoho, který je velký a dobře létá. I za velmi slabého větru. Říká se mu malajský. K výrobě draka budete potřebovat nejlépe modelářský nosník o průžezu 8x8mm (nebo 10x10mm) - 2ks, hedvábný papír, kousek tuhého kartonu, nebo alespoň čtvrtky a provázek.

Že skutečně dobře létá snad doloží malá zkušenost. Jednou jsem vyráběl draka večer. A protože není dobré nechat věci náhodě, vydali jsme se ho vyzkoušet. Tenkrát jsem k němu připevnil plochou baterii a žárovku. Drak ve vzduchu nejen vypadal jako létající lampička, ale hlavně i se zátěží a za velmi slabého větru létal.

 

Výroba

- Potřebujete dva modelářské nosníky 8x8 (10x10) cm. Jeden z nich (podélný) zkrátíte na 80 cm. Na něm od jednoho konce označíte 10 cm. Druhý dozdělíte na polovinu a označíte. A pak oba nosníky v označených místech překřížíte a dobře svážete. Nechte si asi tak 150 cm provázku volného. Z něj později vytvoříte váhu.

Poznámka: Pravého úhlu mezi nosníky dosáhnete tím, že si kříž přiložíte k hraně stolu a porovnáte.

- Na všech koncích nosníků asi 1 cm od kraje uděláte zářezy pro provázek.

- Nyní delší  z nosníků (příčný, dlouhý 100 cm) ohnete jako luk a zajistíte provázkem. Mezi křížem a provázkem by měla být mezera cca 10 cm.

- Teprve nyní po celém obvodu kostry draka upevníte provázek. Nezapomeňte stále kontrolovat pravoúhlost nosníků pomocí hrany stolu. Na tom velmi záleží. Jinak bude dráček špatně létat a točit se!

- Teprve nyní kostru potáhněte hedvábným papírem. Jde to špatně. Vadí totiž prohnutí. Pod kříž, do míst, kde bude papírem prostupovat provázek, přilepte kolečko z tuhého kartonu, nebo čtvrtky. Zabráníte tím trhání potahu. Pak do kolečka udělejte dírku a protáhněte provázek.

- Podle obrázku se nyní dejte do výroby váhy. Spočívá v tom, že natáhnete středový provázek ke konci příčného nosníku a tady uděláte několik oček. Přidržíte u kraje a natáhnete zbytek provázku ke konci podélného nosníku. Opět pevně zavážete a na zbytku provázku uděláte očku. Do něj budete podle potřeby vkládat ocas.

- Jestli jste si všimli, tak malajský drak má oproti klasické hrušce jednu výrobní fintu. Potah není na kostře rovný, ale dělá kapsy. Do nich dráček s větší efektivitou zachycuje i velmi slabý vítr.  Proto dokáže létat i za podmínek, kdy jiné draky do vzduchu nedostanete.

- Za takových povětrnostních podmínek uvážete upevňovací provázek co nejvíce do středu váhy, aby měl drak proti větru co největší plochu. Za silného větru (drak blázní, točí se v kruhu) provázek posunete a úhel snížíte (viz fofo). A nebo mu přiděláte ocas.

- Drak je poměrně veliký a špatně se přepravuje. Proto je výhoda, že případný ocas i upevňovací provázek můžete přidělat až na místě. Jistě už víte jak. Na konci ocasu i prováku přivážete kousek kuchyňské špejle, nebo stačí i zápalka a pak provléknete v jednom z oček na drakovi. A je to.